Ledamoter
Utländska ledamöter
Allardt, e
Allardt, Erik
invald 1.9.1992 (254, Ff)
akademiker, professor emeritus i sociologi vid Helsingfors Universitet, f.d. ordförande för Finlands Akademi, Finland

Balzamo, e
Balzamo, Elena
invald 4.6.2013 (287, Ff)
fil. dr i skandinavistik, forskare vid Swedish Collegium for Advanced Study, Uppsala, överflyttad 4 juni 2013 från kategorin utländsk korresponderande ledamot
elena.balzamo@free.fr
Hemsida
Battail, j f
Battail, Jean-François
invald 4.3.1986 (240, Ff)
professor i de skandinaviska språken och litteraturerna vid Sorbonne, Paris, Frankrike
jfrancois.battail@gmail.com
Bietak, m
Bietak , Manfred
invald 7.3.1989 (248, Ha)
professor i egyptologi, chefredaktör för Egypt and the Levant, Institute of Oriental and European Archaeology vid Österreichische Akademie der Wissenschaften
manfred.bietak@univie.ac.at
Bonsdorff
von Bonsdorff, Jan
invald 2.10.2007 (277, Ha)
professor i konstvetenskap vid Uppsala universitet
jan.von.bonsdorff@konstvet.uu.se
G de broglie 52 52 mm
de Broglie, Gabriel
invald 2.12.2008 (281, Ha)
Chancelier de l’Institut de France, Paris, Frankrike
secretariat_chancelier@institut-de-france.fr
Cvc
von Carnap-Bornheim, Claus
invald 6.9.2016 (290, Ha)
professor i arkeologi vid Christian Albrecht Universität i Kiel
claus.carnap@schloss-gottorf.de
Chubarian, Aleksandr Oganovich
invald 4.6.2013 (286, Ha)
professor och föreståndare för ryska vetenskapsakademiens institut för allmän historia

Colonna, g
Colonna, Giovanni
invald 3.3.1998 (265, Ha)
professor emiritus i etruskologi och italiska antikviteter vid universitetet i Rom, Italien
colonnagiovanni@fastwebnet.it
Dillmann, f x349
Dillmann, François-Xavier,
invald 2.9.1997 (263, Ff)
professor i forntida och medeltida skandinavisk historia och filologi vid Sorbonne (École pratique des Hautes Études), Frankrike
francois-xavier.dillmann@ephe.sorbonne.fr
Engman, m.
Engman, Max
invald 2.9.2008 (279, Ha)
professor i allmän historia vid Åbo Akademi
mengman@abo.fi
F%c3%b8llesdal
Føllesdal, Dagfinn
invald 4.11.1997 (264, Ff)
professor i filosofi vid universitetet i Oslo, Norge och vid Stanford University, USA
d.k.follesdal@ifikk.uio.no
Hemsida
Hara, m
Hara, Minoru
invald 6.11.1990 (252, Ff)
professor emeritus i sanskrit och sanskritlitteratur vid universitetet i Tokyo, Japan

Herslund, Michael
invald 1.10.2013 (288, Ff)
professor vid Copenhagen Business School - Handelshøjskolan
mherslund@mail.dk
Jones, m
Jones, Michael
invald 2.11.1999 (268, Ha)
professor i geografi vid Trondheims universitet (NTNU), Norge

J%c3%a4ger, h
Jäger, Helmut
invald 1.12.1992 (255, Ha)
professor emeritus i kulturgeografi vid universitetet i Würzburg, Tyskland

Karageorghis, Vassos
invald 4.11.1975 (221, Ha)
f.d. riksantikvarie, professor emeritus i arkeologi vid universitetet på Cypern, Cypern

Fred karlsson
Karlsson, Fred
invald 4.11.2008 (280, Ff)
professor i allmän språkvetenskap vid Helsingfors universitet, Finland
fred.karlsson@helsinki.fi
Hemsida
Klinge, m
Klinge, Matti
invald 9.1.1996 (259, Ha)
professor emeritus i historia vid Helsingfors universitet, Finland
mklinge2@icloud.com
Kristiansen, k
Kristiansen, Kristian
invald 10.1.2000 (269, Ha)
professor i arkeologi vid Göteborgs universitet
k.kristiansen@archaeology.gu.se
Lepenies, w
Lepenies, Wolf
invald 8.5.1990 (251, Ff)
professor emeritus i allmän sociologi vid Freie Universität Berlin, permanent fellow vid Wissenschaftskolleg zu Berlin, Tyskland
lepenies@wiko-berlin.de
Matthiae, p
Matthiae, Paolo
invald 2.10.2001 (270, Ha)
professor i Främre Orientens arkeologi och konst vid Roms universitet, Italien

S michalski
Michalski, Sergiusz
invald 1.2.2005 (275, Ha)
professor i konsthistoria vid universitetet i Tübingen, Tyskland
sergiusz.michalski@uni-tuebingen.de>
Mulligan, Kevin
invald 2.10.2012 (285, Ff)
professor i filosofi vid Université de Genève
Kevin.Mulligan@unige.ch
Hemsida
M%c3%bcller wille, m
Müller-Wille, Michael
invald 4.2.1992 (261, Ha)
professor emeritus i arkeologi vid universitetet i Kiel, Tyskland
mmw.kiel@t-online.de
Nøjgaard, Morten
invald 4.2.1997 (262, Ff)
professor emeritus i romanska språk vid universitetet i Odense, Danmark
mno@sdu.dk
Fritz, p
Paul, Fritz
invald 2.2.1988 (244, Ff)
professor i germansk, särskilt nordisk filologi vid universitetet i Göttingen, Tyskland
fpaul@gwdg.de
Quirk, r
Quirk, Randolph
invald 13.1.1987 (242, Ff)
f.d. preses i British Academy, f.d. professor i engelska vid universitetet i London, England

Skaare, Kolbjørn
invald 5.5.1987 (243, Ha)
professor i numismatik vid universitetet i Oslo

Tomiya photo %ef%bc%93
Tomiya, Itaru
invald 2.12.2015 (289, Ff)
Professor vid Institute for Research in Humanities vid Kyoto University
tomi@zinbun.kyoto-u.ac.jp
Troy, l.
Troy, Lana
invald 7.6.2006 (276, Ha)
professor i egyptologi vid Uppsala universitet
Lana.Troy@egyptologi.uu.se
Vilinbahov
Vilinbahov, Georgy
invald 4.10.2011 (284, Ha)
professor vid St. Petersburgs Konstakademi och ställföreträdande chef för Eremitaget, The State Herald Master
vilinbahov@hermitage.ru
Villstrand
Villstrand, Nils Erik
invald 5.10.2010 (283, Ha)
professor i nordisk historia vid Åbo Akademi
nils.villstrand@abo.fi
Whitley, r
Whitley, Richard
invald 4.12.2007 (278, Ha)
professor i organisationssociologi vid universitetet i Manchester, England
R.whitley@mbs.ac.uk
Wilson, d
Wilson, Sir David
invald 1.9.1981 (230, Ha)
f.d. direktör för British Museum i London, f.d. professor vid universitetet i London, England
dmw@mcb.net
Wrede, j
Wrede, Johan
invald 5.10.2004 (273, Ff)
professor emeritus i svensk litteratur vid Helsingfors universitet, Finland
jwrede@kolumbus.fi
Ystad, v
Ystad, Vigdis
invald 1.6.2004 (272, Ff)
professor i nordisk litteratur vid universitetet i Oslo, Norge
a.v.ystad@ibsen.uio.no
Longxi, z
Zhang, Longxi
invald 3.2.2009 (282, Ff)
professor i kinesiska och jämförande litteratur och översättning vid City University of Hong Kong, utländsk ledamot av Academia Europaea
ctlxzh@cityu.edu.hk
Zink
Zink, Michel
invald 10.1.2017 (291, Ff)
professor i medeltida franska litteratur, Secrétaire perpétuel de l’Académie des Inscriptions et Belles-Lettres
michel.zink@college-de-france.fr
Zinkevicius, z
Zinkevicius, Zigmas
invald 2.3.1982 (231, Ff)
ledamot emeritus av Litauens vetenskapsakademi, avd. för humaniora och samhällsvetenskap